ceturtdiena, 2012. gada 5. jūlijs

Stāsts par rotaļlietām

Lai iegādātās rotaļlietas varētu izmantot pēc iespējas vairāk, ir jāsaprot mazuļa skatījums uz rotaļlaukumu. Mazulim nepatīk haoss ne rotaļlaukumā, ne arī citādi. Lietu un kārtības paredzamība rada viņā drošības sajūtu. Savukārt esot drošībā viņš var izpausties radoši.

Kāda tad ir kārtība rotaļlaukumā? Atkarīgs no laukuma lieluma, bet ir jāiekārto un regulāri jāatjauno/jāsakārto 3-5 rotaļposteņi. Katrā no posteņiem nevajag vairāk par 2-3 mantām. Piemēram - vienā postenī ir trīs kluči sakrauti vieni virs otra. Citā ir spainītis ar 2 mīkstām bumbiņām tajā. Citā viens klucis, kurā ir dažādi taustes materiāli. Ideja ir tāda, ka mazulis pats brīvprātīgi staigā no viena posteņa pie otra, paspēlējās ar vienu posteni, tad dodas pie nākamā. Ir reizes, kad pavadītais laiks būs minimāls, citās reizēs pavadīs ilgāku laiku. Aptuveni pēc 15 minūtēm ir vērts paskatīties, kā izskatās posteņi, un jāsakārto, lai pie tiem atkal var doties spēlēties un būtu interesanti. Sakārtojot posteni nav obligāti to sakārtot tā pat kā iepriekš. Var veikt dažas izmaiņas, savādāk sakraut klucīšus, samainīt posteņiem mantiņas utml.

Un ja pēc brīža (kaut vai ik pēc 15 minūtēm) mazulis atnāk pie mammas un ierāpjas klēpi, visticamāk, ka viņa drošības kausiņš ir tukšs un viņam atkal to vajag uzlādēt. Samīļo mazuli, dod viņam savu klātbūtni un, kad viņš vēlas iet, lai iet. Nav noteikti tai laikā ar viņu jāspēlējas, nav jāpievērš uzmanība kādai mantiņai, varat mierīgi pasēdēt un izbaudīt mirkli.

Var veidot vairākas mantu kastes, kuras tiek mainītas laiku pa laikam. Ja mazulis kādu nedēļu nav redzējis kādu mantu, tā viņam atkal būs interesantāka un atkal varēs atklāt jaunas un tās pašas mantas funkcijas.

Pudeļkaste. Šī manta nedaudz pārkāpj noteikumus par 2-3 mantām. Šo rotaļlietu Miķelis izdomāja pats, man atlika to nedaudz papildināt un aiznest uz rotaļlaukumu.

Sastāv no 3 tipa lietām:

1. Kaste.
Man mājās nesagādā grūtības atrast kādu Rimi vai Sky kasti, bet gandrīz jebkura kaste. Depo pārvākšanās kaste, kurpju kaste (maziņa, bet var jau arī tādu).

2. Pudeles.
Dažāda izmēra plastmasa pudeles. Jo dažādāki korķīša lielumi, jo labāk. Mazajās 0.5l pudelēs esmu sabērusi arī dažādas lietas. Makaronus, rīsus, monētas, ūdeni. Monētas var izmantot no ārzemju ceļojumiem palikšās monētas, santīmi vai vienlatu īpašās kolekcijas monētas :)
3. Knaģi.
Šī lieta var arī nebūt, bet tas ir papildus intereses objekts. Un arī zobiņiem palīdz izšķilties. Svarīgi ir neizmantot parastos knaģus, jo var tikt sajaukti un knaģa metāliņš nonākt nepareizajā vietā. Daži piemēri.
Foto no  http://www.prezentreklama.lv/lv/veikals/majas-dzive/velas-knagi 
Foto no  http://www.spoki.lv/foto-izlases/Genialais-izgudrojums-knagis/314368 
Foto no  http://foto.krabjiem.lv/knagi/45686/

Vēl idejas ar knaģiem vairāk saimnieciskā jomā - http://manaspasaules.blogspot.com/2009/09/knagi.html


Un tā tas izskatās viss kopā. :)

Ieguldījums naudas izteiksmē. Līdz 0,30 Ls par kasti. Pudeles var ar kādu sarunāt vai pēc kādas ballīte savākt. Ja pērk, tad vidēji par pudeli 0,50 Ls. Knaģus pirku Tiger, jau vairs neatceros summu. Pieņemu līdz 2 Ls.

1 komentārs:

  1. Re visilgāk uzmanību piesaista pannas, katli un vāki. Izvelk no plītsapakšas un gatavo tā, ka blīkšķ.

    AtbildētDzēst